AJÁNLÓ
 
09:30
2014. 09. 16.
Valaha taxisofőrök, misztikusok vagy ornitológusok voltak. Sőt mi több, egyikőjük még miniszterelnökként...
A bejegyzés folyatódik
 
09:30
2014. 09. 16.
Holnap kezdetét veszi a több mint egy héten át tartó VI. Nemzetközi Nyári Zenei Fesztivál...
A bejegyzés folyatódik
 
09:30
2014. 09. 16.
Régóta tartozom már ezzel a beszámolóval. A świdnicai Bach-fesztivál zászlóshajója, a...
A bejegyzés folyatódik
 
09:30
2014. 09. 16.
Kyle Macdonald a classicfm.com-on megjelent kottapéldáit ajánljuk ma minden érdeklődő figyelmébe....
A bejegyzés folyatódik
 
09:30
2014. 09. 16.
Aki augusztus 5-én késő délután és este is az Auer Hegedűfesztivál koncertjeit választotta,...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Az énekesnők nem könnyű esetek. Így van ez ma, és így volt ez a múltban is. De mindent megbocsátunk, ha a hangját halljuk…

New Yorkban, 1923. december 2-án született meg La Divina, azaz La Primadonna Assoluta. Van persze rendes neve is. Nemsokára elváló szülei María Ána Szofía Kekilía Kalojeropúlu névre keresztelték, de görög bevándorló édesapja megszánta aranytorkú kislányát, és inkább a Callas nevet adta. Miután szülei válása bekövetkezett, az anya és két lánya hazautazott Athénba. Maria itt énekelni tanult, 1940-ben, 17 évesen már az athéni opera színpadán állhatott. Karrierje a II. világháború alatt is ívelt felfelé, ez később kellemetlen pletykákat szült, melyek azonban nem nyertek igazolást. 1945-ben meghallgatáson vett részt a New York-i Metropolitan Operaházban, fel is vették, mivel azonban neki nem tetszett a felajánlott szerep (Leonóra a Fidelióból) inkább visszamondta a felkérést. 1947-ben Olaszországba utazott, ahol Amilcare Ponchielli La Gioconda című operájának főszereplőjeként lépett a híres veronai aréna színpadára – ez volt az első igazi bombasiker.

Színészileg is képezte magát a neorealista rendező Luchino Viscontinál, aki Callast a legnagyobb tragikának tartotta. Közben megismerkedett a nála 30 évvel idősebb Giovanni Battista Meneghinivel, aki férje és impresszáriója lett. Ezután sorra hódította meg a világ leghíresebb operaházait. Legszívesebben olyan érzelmekben gazdag asszonyok bőrébe bújt, akik meghalnak vagy ölnek szerelmükért, vígoperát csak kettőt vállalt (A sevillai borbély és A török Itáliában című Rossini-műveket), nem igazán illett a személyiségéhez.

Olvastam egyszer, hogy eleinte, bár hangja csodálatos volt és kitűnően bánt vele, nehezebben boldogult telt alakja miatt. Kis időre visszavonult tehát, szigorú fogyókúrát tartott (a híres diéták között ma is emlegetik a Callas-féle csodálatos fogyást), majd a közönség teljes kizárásával készült a következő premierre, ahol isteni dívaként, csodálatosan szép nőként jelent meg. A közönség tombolt.

Határozott temperamentuma és sorozatos botrányai miatt gyakran szerepelt bulvárlapok címoldalán. Ugyancsak ezek a botrányok vezettek oda, hogy a milánói és bécsi operaházak szakítottak vele. Egészsége az 1950-es években megrendült, sokak szerint a túlzásba vitt fogyókúrák miatt. 1959-ben elvált férjétől és viszonyt kezdett Aristoteles Onassis görög hajómágnással, aki végül Jackie Kennedy miatt hagyta el. 1965-ben a londoni Covent Gardenben Toscaként lépett utoljára színpadra.

Maria Callas 37 éve, 1977. szeptember 16-án hunyt el Párizsban, szívroham következtében.

Több mint 40 operaszerepet énekelt, ezek közül a legjelentősebb címszerepet: Lammermoori Lucia, Tosca, Traviata és a Norma.

Playliszt

2 Komment